Návrat na hlavní stranu

17. listopad - Den boje za svobodu a demokracii

Obrázek: 17. listopad - Den boje za svobodu a demokracii
Začátek akce: 17.11.2019 v 10:00 hodin (Ne)
Předpokládaný konec: 17.11.2019 v 12:59 hodin (Ne)
Druh akce: Mítink
Místo konání: Bělotín: Památník obětem válek v Bělotíně
Organizátor (pořadatel, producent): Obec Bělotín, Mgr. Tenglerová, tel. 581612100
17. listopad - Den boje za svobodu a demokracii

„Pamatuj, že i ve tvé obci byli lidé v době nesvobody perzekuováni, vězněni i vražděni.“

Den poté - Památník bělotínským obětem nesvobody z let 1948 – 1989


10:00 10:00 chrám sv. Jiří v Bělotíně – mše svatá

11:0011:00 prostranství za kostelem – odhalení pomníku - kříže

Autor: ak. sochař Michal Moravec
Realizace: Michal Moravec, Hořice a Eduard Krasňak, Přerov

17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii
Takto je v kalendáři nazván den, který i díky tomu, že je letos nedělí bude pro většinu bělotínských občanů dnem jako každý jiný.

A přece tomu v roce 1989 takto nebylo. Změnilo se NĚCO, co posledních třicet let rámovalo naše životy. A snad i nadlouho rámovat bude. Tímto dnem k nám vstoupila svoboda - demokracie.

Vážení občané!

Rádi bychom Vás pozvali na krátké vzpomínkové setkání za našim kostelem. Při příležitosti 30 let od „sametové revoluce“ odhalíme pomník připomínající nám, našim dětem a i jejich dětem dobu, která by se nikdy neměla opakovat. Dobu a její oběti.

Den poté
Poslední plastika akademického sochaře Michala Moravce v naší obci by měla připomínat opravdu neslavnou éru – být mementem. Perzekuce, věznění i faktická vražda – to byl Bělotín let 1948 až 1989. Ať už se to někomu líbí nebo ne – byl. A vůbec ne pouze v období tzv. stalinismu. Životy devastující nenávist, malost a zloba fungovaly až do onoho zmiňovaného 17. listopadu 1989 a bohužel nějaký čas i po něm.

Jak pojmenovat nesvobodu a její oběti?

„Kříž, ze kterého už i tělo Krista servali a zbyly jen otvory po jeho hřebech a čekající havrani, aby hodovali na mršinách.“ jsou autorovým vysvětlením obsahu plastiky.

Možná moc syrové, ale mrazivě pravdivé.

Ano, jsme řadě našich občanů té doby dlužni následujících několik slov

TO SE JIŽ NIKDY NESMÍ STÁT!!!

Doba sice byla nelehká, ale oni byli našimi sousedy a nás naše apatie či alibismus k tomu, co se dělo, neomlouvá. Nic již nespravíme, tedy je alespoň vzpomeňme a přejme klid – většina již není mezi živými.

Co se vlastně stalo?

Vražda (Útěk skupiny mladých mužů z Bělotína na Západ – Sborník Státního okresního archivu Přerov 2017), žaláře a konfiskace majetku, nucené práce v uranových dolech, nucené vstupy do KSČ pod pohrůžkou komunistických lágrů, soudy a zákazy pobytů v obci, práce u PTP, nucené vstupy do JZD s ukradením majetku, zákazy volby povolání, emigrace, odebrání cestovních pasů, zákazy studia atd. atd.

Slova: „Pamatuj, že i ve tvé obci byli lidé v době nesvobody perzekuováni, vězněni i vražděni“.

vytesaná do žulového schodu kříže nechť s kamennou tvrdostí zní všem našim občanům bez ohledu, jak dlouho v obci žijí, neboť reálná svoboda s nesvobodou spolu po tisíciletí bojují stejně tvrdě jako pohádkové dobro se zlem.

Náplní našeho 30. porevolučního 17. listopadu bude mše svatá, která bude sloužena v neděli 17. 11. 2019 v 10:00 hodin v kostele svatého Jiří a následná krátká vzpomínka, u již zmíněného kříže, na všechny, kteří nemohli žít tak, jak si přáli.

Odkazem do lepších časů nechť jsou nám slova ThDr. Jaroslava Studeného, která pronesl v roce 1990 při příležitosti udělení čestného občanství obce: „ Vidím Vás tady, Vás, kteří jste mě udali, ale já se na Vás nezlobím“.


Vážený pane starosto,

dovolte mi Vás informovat, že společnost Paměť národa se podílí na oslavách 30. výročí sametové revoluce ve 35 městech po České republice. Kampaň nese jednotný název "Nezapomeňme" (více na www.nezapomenme.cz/). Mezi zapojenými městy jsou významně zastoupena i města Olomouckého kraje. Jsme si vědomi skutečnosti, že ne všechna města a obce mají dostatečné finanční prostředky na připomenutí si této významné události. Společnost Paměť národa proto nabízí možnost důstojnou symbolickou formou připomenout dané výročí.

Dne 17. 11. přesně v 17:11 hod. by se měly symbolicky rozeznít zvony kostelů a kaplí. Zvony Paměti podpořila na svém letním zasedáním České biskupská konference a za protestanské bratry ve víře také Ekumenická rada církví. Jednotlivá biskupství, dle informací Paměti národa projekt zanesla do pravidelných Acta Curiae. Zástupci jednotlivých jiných denominací zprávu tlumočili dále přes synodní rady ke sborům po celé republice. Uvítali bychom, kdyby zástupci obcí, pokud to bude možné, s kostelníky zvonění zkoordinovali.

Ladislav Okleštěk v.r.
hejtman Olomouckého kraje
Základní informace: Památník obětem válek v Bělotíně
Autor:Petr Svoboda (Infomorava.cz)
e-mail: svoboda@infoMorava.cz
organizace: č. 56
Aktualizace:11.11.2019 v 09:18 hodin

VYHLEDÁVÁNÍ V DATABANCE AKCÍ


Copyright 1998-2019 © Luděk Šorm
www.virtualni.receptar.cz je registrovaná ochranná známka společnosti Kam na Pardubicku s.r.o.